S výtlkmi ste sa na našich cestách už určite stretli. Tieto diery na vozovke vznikajú vplyvom viacerých faktorov. Veľkú rolu zohrávajú klimatické zmeny, teda striedanie teplých a chladných období, tiež intenzita dopravy na jednotlivých úsekoch, preťažené kamióny a nedostatočná údržba ciest. Vzniku výtlkov sa teda neubránime a rovnako je v mnohých prípadoch ťažké vyhnúť sa im. Stačí aj menšia diera na ceste a vaše auto môže skončiť s poškodenou pneumatikou alebo diskom. K „úrazu“ môže prísť aj geometria, riadenie, tlmiče alebo stabilizátory. Z toho vyplýva, že výtlky by vodiči nemali brať na ľahkú váhu. Našťastie existujú spôsoby, ako auto spoľahlivo zabezpečiť pre prípad, keď sa poškodí v dôsledku zlého stavu vozovky.
Zodpovednosť v tomto prípade nesie správca vozovky. Vznik výtlkov síce nemôže vo veľkej miere ovplyvniť, je však zodpovedný za ich riadne označenie a prípadné odstránenie. Správca cesty má povinnosť miesto, kde sa výtlk nachádza zvýrazniť tak, aby ho vodič mohol včas zaregistrovať a stavu vozovky prispôsobiť jazdu. V prípade, že výtlky nie sú na ceste riadne označené a auto sa v dôsledku styku s výtlkom poškodí, vodič môže od správcu cesty vymáhať náhradu škody. Najspoľahlivejšou ochranou je však povinné zmluvné poistenie s pripoistením výtlku. Riskovať sa v tomto prípade neoplatí.
Keď prejdete cez výtlk a vaše auto sa poškodí, nemusí to nutne znamenať neželané výdavky. Stačí, keď si v rámci vášho PZP uzatvoríte aj pripoistenie výtlku, ktoré vám zaručí poistnú ochranu v prípade poškodenia diskov, pneumatík alebo geometrie. Výtlky možno len tak neobídete, ale dodatočné výdavky áno.
Toto pripoistenie ponúka na Slovensku hneď niekoľko poisťovní, pričom každá má inak určenú maximálnu výšku poistnej sumy a mieru spoluúčasti. Vďaka nášmu porovnaniu cien PZP si všetky dostupné ponuky ľahko porovnáte a vyberiete tú, ktorá vám najviac vyhovuje.