1. 10. 2022
S príchodom chladného počasia je dobré sa zamyslieť nad tým, či vykurovací systém vo vašom aute využívate správne.
Tak, ako používanie klimatizácie má svoje pravidlá, aj kúrenie treba nastavovať s rozumom. Ak k tomu budete pristupovať neuvážene, môžete si privodiť zdravotné problémy a v neposlednom rade bude trpieť aj vaše auto.
V tomto prípade fyzika nepustí a je dobré mať na pamäti, že teplo z rozohriateho motora sa k posádke dostane skôr, než z vykurovania. Preto sa odporúča, aby ste po nastúpení do auta nezapínali kúrenie okamžite. Je dobré rozjazdiť sa a vykurovací systém zapnúť aj po niekoľkých minútach. To isté platí aj pre vyhrievanie sedadiel. Narábajte s ním radšej striedmo a nenastavuje ho na príliš vysokú teplotu, pretože sa môžete ľahko spotiť.
Je dôležité, aby medzi teplotou v kabíne auta a teplotou vonku nebol príliš veľký rozdiel. Platí to ako v lete, tak aj v zime. Ak si vo vozidle nastavíte príliš vysokú teplotu a potom vystúpite z auta do chladného vzduchu, môžete utrpieť teplotný šok. Tomu sa nepoteší váš chrbát, kĺby a tiež môžete prechladnúť či dostať prievan. Odborníci sa zhodujú v tom, že najvhodnejšia teplota na šoférovanie je 17 – 20 stupňov.
Veľmi dôležité je aj to, či si pred jazdou vyzlečiete bundu či kabát. Niekto si môže povedať, že ušetrí a kúrenie nezapne a bude radšej jazdiť bez toho, aby si vyzliekol vrchný odev. To je veľká chyba. Obsluha motorového vozidla je v takomto oblečení veľmi nepohodlná a navyše vám môže byť veľmi teplo. Ako sme spomenuli vyššie, tým, že sa zohreje motor sa oteplí aj kabína auta. Nemusí sa pritom vyhriať na vysoké stupne, no pri sedení v bunde či kabáte sa môžete spotiť alebo rozhorúčiť. Efekt je potom podobný, ako pri nastavení kúrenia na vysokú teplotu a po vystúpení z auta sa vystavujete riziku teplotného šoku.
TIP: Klimatizácia vám môže pomôcť aj v zime. Keď ju zapnete, motor sa rýchlejšie zahreje. Ak bude zapnutá spolu s ohrievačom, rýchlejšie vysuší vzduch a tým zabráni zahmlievaniu okien. Upozorňujeme, že tomuto spôsobu by ste sa mali vyvarovať v prípade, že vás trápi suchý vzduch a pri šoférovaní by vám to bolo nepríjemné.
Je len málo vodičov, ktorým sa v zime ešte nikdy nevybila batéria, či nezamrzlo palivo. Porucha auta počas chladného dňa či noci je tiež o niečo viac nepríjemná, než počas teplého počasia. Preto nezabudnite na to, že vám môže pomôcť vaše povinné zmluvné poistenie. Súčasťou každej zákonnej poistky sú asistenčné služby, ktoré vám vedia pomôcť s dobitím batérie, či doplniť palivo tak, aby ste sa dostali po najbližšiu čerpaciu stanicu. Tiež vám poskytnú asistenciu pri defekte alebo poruche auta. Rozsah asistenčných služieb je však iný nielen medzi jednotlivými poisťovňami, ale aj v rámci jednotlivých poistných balíkov. Preto si dôsledne preštudujte poistné podmienky vášho PZP alebo sa informujte vo svojej poisťovni ohľadom pomoci a podpory, na ktorú máte nárok.